środa, 30 lipca 2014

Egipt - wioska Nubijczyków i Wielka Tama Asuańska


Nubia






 Nubia to kraina, która łączyła Egipt z Afryką, jednak w wyniku niekorzystnego środowiska naturalnego, ta wysuszona słońcem kraina o pow. ok. 22 tys. km kw., nie stała się nigdy szlakiem handlowym. Nubijczycy byli zmuszeni do zwracania się o pomoc żywnościową do obfitującego w plony Egiptu. W zamian Egipcjanie otrzymywali prawo do wydobywania minerałów z nubijskich bogatych złóż.
Nubijczycy byli bardzo przywiązani do swojej ziemi i gdy wyruszali do pracy do Egiptu zawsze, prędzej czy później, wracali z powrotem. Budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej spowodowała, że stracili ziemie zamieszkiwane przez tysiąclecia i niemal cała populacja (ok. 100 tys. osób) została przesiedlona do Egiptu.
Niemal każdy w swoim domu hoduje krokodyle. Zwiedziliśmy szkołę nubijską i uczestniczyliśmy w jednej z lekcji prowadzonych przez tamtejszego nauczyciela.



























 

 Wielka Tama Asuańska



Jej budowę rozpoczęto w 1962 roku, pracowano nad nią 10 lat. Efekt jest imponujący - spiętrzona woda na długości 800 km utworzyła malownicze Jezioro Nasera - do niedawna największy sztuczny zbiornik wodny na świecie. Kolejnym punktem zwiedzania jest niedokończony obelisk królowej Hatszepsut - gdyby został dokończony miałby 41 metrów wysokości i ważyłby ok. 1200 ton.











Obelisk królowej Hatszepsut

 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz