środa, 31 lipca 2013

Czarnogóra - KOTOR



Miasto ma śródziemnomorski charakter, pełne jest wąskich uliczek, nieregularnych placów, świątyń i pałaców. Niesymetryczny układ pochodzi z okresu średniowiecza. Ulice Starego Miasta nie mają nazw, a numery.
Przechodząc przez Bramę Morską, wkracza się na centralny plac starówki, tętniący życiem. Naprzeciwko Bramy Morskiej stoi Gradski toranj, wieża zegarowa zbudowana przez  Wenecjan.
Nad zatoką leżą m.in. średniowieczne miasta Kotor i Perast . Miejscowości Zatoki Kotorskiej przypominają fiordy północy.
W Zatoce Kotorskiej znajduje się 7 wysp: św. Marka, Mamula, Gospa od Škrpjela, Sveti Đorđe, Milosrda, Ostrvo cveca i Mala Gospa.
Pomiędzy miejscowościami Kamenari (na zachodzie) a Lepetane (na wschodzie), w cieśninie Verige, znajduje się przeprawa promowa, będąca częścią drogi krajowej M2. Stale kursujące promy umożliwiają przeprawę zarówno samochodów (odpłatnie) jak i ludzi (bezpłatnie).
Polecam gorąco wycieczkę na stare mury miasta, prowadzące do kościoła na wzgórzu okalającym stare zabudowania. Wejście ciężko odnaleźć, gdyż brama znajduje się w północno-zachodniej części starego miasta. Wstęp jest płatny, 3 Euro od osoby. Wchodząc na górę należy mieć odpowiednie obuwie np. sportowe (klapki nie są najlepszym pomysłem). Naprawdę warto tam wejść, widoki są urzekające, a  Zatoka Kotorska przepiękna. My całą zatokę objechaliśmy i zatrzymywaliśmy się w miejscach godnych obejrzenia, więc przystanki były co kawałek.



























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz